| Про диференціацію та розмір ставок земельного податку |
| 31.07.08 | |
|
У К Р А Ї Н А ЧОПСЬКА МІСЬКА РАДА ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ шістнадцята сесія п'ятого скликання Р І Ш Е Н Н Я № 29 Від 08 квітня 2008 року м. Чоп Про диференціацію та розмір ставок земельного податку Відповідно до пп. 35. п. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 7 Закону «Про плату за землю» з врахуванням змін, внесених Законом «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», з метою збільшення надходжень до бюджету міста міська рада ВИРІШИЛА:
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету (Балог О.О.)
Міський голова Г.В. Цар
Аналіз регуляторного впливу проекту рішення сесії Чопської міської ради „Про диференціацію та розмір ставок земельного податку". Проблема, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання: Внаслідок прийняття регуляторного акту „Про диференціацію та розмір ставок земельного податку" буде розв'язана проблема визначення, на законних підставах, розміру земельного податку для сплати юридичними та фізичними особами за земельні ділянки, розташовані на території міста Чоп (за винятком сільськогосподарських угідь). За відсутністю вищевказаного регулювання сплата податку за земельні ділянки буде недійсною та з порушенням чинного законодавства. Проблема є дуже важливою, бо розміри ставок земельного податку прямо впливають на надходження до місцевого бюджету (міського та обласного). Водночас, визначений коефіцієнт диференціації в розмірі 2.0, тобто в максимальному розмірі, буде мати позитивний вплив на ефективне використання землі на території міста юридичними та фізичними особами. Підставою для здійснення регулювання зазначеного питання є: пп. 35 п. 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 2 ст. 7 Закону України „Про плату за землю", ст. 64 та п 7 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ", Відповідно до вищевказаних законодавчих актів проблема не може бути розв'язана за допомогою ринкових механізмів. Крім того, діючі регуляторні акти щодо розміру ставок земельного податку підлягають корегуванню відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України" - на відповідний рік. В результаті прийняття запропонованого регуляторного акту юридичні та фізичні особи, як суб'єкти господарювання, мають законні підстави для сплати земельного податку до місцевого бюджету. Цілі державного регулювання: Метою регулювання є встановлення ставок земельного податку на території Чопської міської ради за земельні ділянки несільськогосподарського призначення. Іншим способом досягнення вказаної цілі державного регулювання є проведення грошової оцінки земельних ділянок, що розташовані на території міської ради, але така оцінка згідно заключної угоди з Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпроміст» від 20.12.07 р. буде проведена до кінця липня поточного року. Крім того, досягнення встановлених цілей, запропонованим регуляторним актом є можливим з найменшими витратами для суб'єктів господарювання (для юридичних і фізичних осіб), а також дає визначені надходження до місцевого бюджету. Механізм, який застосовується для розв'язання проблем і відповідні заходи: Згідно закону України „Про плату за землю" на територіях, де грошову оцінку земельних ділянок не встановлено в залежності від чисельності населення проживаючих на одній території, ставка земельного податку становить 15 коп. за 1 кв.м. Коефіцієнт диференціації функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки затверджується сесією міської ради і відповідно до Закону України „Про плату за землю" повинен становити не більше 2-х. Розробником проекту пропонується прийняти коефіцієнт диференціації в розмірі 2.0. При визначені коефіцієнтів диференціації враховані слідуючі фактори: а) географічне розташування земельних ділянок (близькість до кордону та обласного центру); б) відносну прибутковість використання земельної ділянки; в) доступність до автодоріг та залізничного транспорту. Вихідними даними для обчислення коефіцієнту диференціації є генеральний план міста Чоп. Строк чинності регуляторного акту становить - до проведення грошової оцінки землі.
Начальник фінансового управління Чопської міської ради М.М. Рябець |
| < Попер. | Наст. > |
|---|














